Zrekonstruovali jsme historický Čertův most

22. 05. 2024 00:00

Historický Čertův most zrekonstruovaly za půl milionu korun Lesy České republiky v národní přírodní rezervaci Divoká Oslava na Vysočině. V sobotu 25. května ho otestují účastníci tradičního pochodu Náměšť – Čučice.

„Nechali jsme opravit a očistit celou konstrukci od náletů, travin a hlíny. Doplněná a zpevněná je cihlová klenba a zeď i části kamenného zábradlí. Instalovali jsme i nové dřevěné. Při rekonstrukci jsme vycházeli z dobové knižní kresby,“ řekl lesní správce z Náměšti nad Oslavou Roman Křivánek.

Čertův most Čertův most (Most) • Mapy.cz je menší kamenná stavba ze 30. let 19. století. Překlenuje potok Hučák, přítok řeky Oslavy. Most se nacházel na historické cestě, která vedla ze Sedlece a Kladerub přes brod U Vlasáka do Náměšti nad Oslavou. Nachází se v rezervaci vyhlášené v roce 2019. Ta chrání říční údolí s mnoha živočišnými i rostlinnými druhy. Divoké a jedinečné přírodní výjevy přivádějí do rezervace po značených trasách řadu turistů. Údolím se každoroční vydávají i účastníci pochodu Náměšť-Čučice, obdoby Praha-Prčice. Tuto sobotu, tedy 25. května, se koná už 47. ročník.

Více...